Γλωσσικές δραστηριότητες

Το συγκεκριμένο γλωσσικό υλικό, που αποτελεί την πρώτη συλλογική προσπάθεια του ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ, έχει ως στόχο την υποστήριξη των σπουδαστών του και, επίσης, είναι χρήσιμο για τους διδάσκοντες την ελληνική γλώσσα ως ξένη/δεύτερη. Βασίζεται στο Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις γλώσσες (Κ.Ε.Π.Α., 2001), και πιο συγκεκριμένα, στο αναλυτικό εξεταστικό πρόγραμμα (Πιστοποίηση Επάρκειας της Ελληνομάθειας: Νέο αναλυτικό εξεταστικό πρόγραμμα 2013).

Περιλαμβάνει ασκήσεις που παρέχουν τη δυνατότητα αξιολόγησης και στις τέσσερις δεξιότητες των επιπέδων ελληνομάθειας:

α) κατανόηση γραπτού λόγου (χρήση γλώσσας)
β) κατανόηση προφορικού λόγου
γ) παραγωγή γραπτού λόγου
δ) παραγωγή προφορικού λόγου

Το εγχείρημα αυτό έγινε υπό την επίβλεψη του κυρίου Γεώργιου Καψάλη, τέως πρύτανη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και της κυρίας Αλεξάνδρας Γαλάνη, Ε.Ε.Π. του τμήματος Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και δε θα είχε ολοκληρωθεί χωρίς την πολύτιμη συμβολή της συντακτικής ομάδας που εργάστηκε αφιλοκερδώς για τη σύνταξή του.

Συντακτική ομάδα:

• Γαλάνη Αλεξάνδρα