Το Κέντρο Ξένων Γλωσσών και το Κέντρο Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων θα πραγματοποιήσουν εκδήλωση για τον Εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 6:00 μ.μ. στον Πολιτιστικό Πολυχώρο «Δημήτριος Χατζής» (Παλαιά Σφαγεία).

Στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση του κοινού για θέματα εκμάθησης γλωσσών καθώς και η προώθηση της γλωσσικής πολυμορφίας και της διαπολιτισμικής κατανόησης. Προσκεκλημένοι καθηγητές θα παρουσιάσουν προσεγγίσεις πάνω σε σχετικά θέματα ενώ ο Εορτασμός θα πλαισιωθεί και από διαδραστικές δραστηριότητες, όπως συμβαίνει σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες εκείνη την ημέρα με την υποστήριξη του Συμβουλίου της Ευρώπης.

Η εκδήλωση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς γλωσσών, φοιτητές, γονείς αλλά και στους μικρούς μας φίλους.

Η είσοδος για το κοινό θα είναι ελεύθερη.

Για να δείτε το Πρόγραμμα της Εκδήλωσης, πατήστε εδώ.

Για να δείτε την Αφίσα της Εκδήλωσης, πατήστε εδώ.