Το Κέντρο Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων επισκέφθηκαν η Πρόεδρος του Τμήματος Σλαβικών και Βαλκανικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Τιράνων, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Σοφία Δεληγιώργη, και η Επίκουρη Καθηγήτρια, κ. Isida Foci, στο πλαίσιο του Προγράμματος της Διεθνούς Κινητικότητας με σκοπό την επιμόρφωση από τις 6 έως και τις 10/02/2017.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι δύο καθηγήτριες πραγματοποίησαν συνάντηση με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου και Πρόεδρο του ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ., κ. Γεώργιο Καψάλη, ξεναγήθηκαν στην Πανεπιστημιούπολη και επιμορφώθηκαν σε θέματα που αφορούν στη διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας ως ξένης από την κ. Αλεξάνδρα Γαλάνη, μέλος Ε.Ε.Π. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων ενώ είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με το διδακτικό προσωπικό και τους σπουδαστές των προγραμμάτων του ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.

Επιπλέον, η εβδομάδα επιμόρφωσης έδωσε την ευκαιρία να συζητηθούν δυνατότητες περαιτέρω συνεργασίας μεταξύ των δύο Ιδρυμάτων.

tiranaclass.jpg tiranarector.jpg tiranarectoralex.jpg