Το Κέντρο Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων οργανώνει βραδιά μουσικής, ποίησης και λογοτεχνίας από όλο τον κόσμο στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας για την Πολιτισμική Διαφορετικότητα, το Διάλογο και την Ανάπτυξη που εορτάζεται στις 21 Μαΐου.

Η εκδήλωση, με τίτλο "Βραδιά όμορφων λέξεων", θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 24 Μαΐου 2016 και ώρα 7.30 μ.μ., στον Πολιτιστικό Πολυχώρο «Δημ. Χατζής» (Παλιά Σφαγεία). Στην εκδήλωση, που είναι ένα αφιέρωμα-ύμνος προς την αληθινή αγάπη, συμμετέχουν οι αλλοδαποί σπουδαστές του Χειμερινού Προγράμματος του ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ., οι Κινέζοι φοιτητές του Πανεπιστημίου Ξένων Σπουδών του Πεκίνου που παρακολουθούν πρόγραμμα ελληνικής γλώσσας στο ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ. βάσει τριετούς πρωτοκόλλου συνεργασίας, μεταπτυχιακοί φοιτητές του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης (Π.Τ.Δ.Ε.) από την κατεύθυνση «Γλώσσα και Παιδική Λογοτεχνία» του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και η Χορωδία του Π.Τ.Δ.Ε. υπό τη διεύθυνση της κ. Ειρήνης Νικολάου, Ε.Ε.Π. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Στόχος της εκδήλωσης είναι να έρθουν σε επικοινωνία οι φοιτητές του Κέντρου με την πολιτιστική ζωή της πόλης και να προωθηθεί η πολιτισμική και γλωσσική διαφορετικότητα αλλά και η μύηση με ψυχαγωγικό χαρακτήρα στη φυσική ομιλούμενη ελληνική γλώσσα.

Πρόεδρος ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.:
Καψάλης Γεώργιος, Πρύτανης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Διευθυντής Εργαστηρίου Γλώσσας, Γλωσσικής Διδασκαλίας και Πολιτισμού, Π.Τ.Δ.Ε.
Επιστημονική Υπεύθυνη - Επιμέλεια Οργάνωσης Εκδήλωσης:
Παπαδοπούλου Σμαράγδα, Αναπλ. Καθηγήτρια Π.Τ.Δ.Ε., Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Διευθύντρια του Εργαστηρίου Μελετών Απόδημου Ελληνισμού και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, Π.Τ.Δ.Ε.
Συντονισμός - Παρουσίαση Εκδήλωσης:
Δρ. Γαλάνη Αλεξάνδρα, Ε.Ε.Π. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Παρουσιάζονται αποσπάσματα από τα εξής έργα:

Tίτλος Έργου Συγγραφέας/Ποιητής  (Χώρα) Αφήγηση/Απαγγελία (Χώρα)
Ελεγεία Ντίμτσο Ντεμπελγιάνοβ (Βουλγαρία) Nenko Vangelov (Βουλγαρία)
Κοιτώντας τη θάλασσα με ανθισμένα λουλούδια τριγύρω μου Hai Zi (Κίνα) Chen Ruowei και Shao Xinyue (Κίνα)
Σαπφώ 31 Σαπφώ (Ελλάδα) Linda Maria Pessolano και Elena Lomazzo (Ιταλία)
Λιάνγκ Ζου Προφορική παράδοση (Κίνα) Yuan Zongqi και Wang Jinyao (Κίνα)
Η πρώτη αγάπη Wendelin Van Draanen (Η.Π.Α.) Lu Xinyi και Li Jiaqi (Κίνα)
Μετάνοια Σίμα Τσιεν (Κίνα) Song Xunhui (Κίνα)
Περηφάνια και προκατάληψη Jane Austin (Μεγάλη Βρετανία) Wang Shanshan, Liu Yuwen και Chen Haishirui
Θυμάμαι τη μοναδική στιγμή Αλεξάντρ Σεργκέγεβιτσ Πούσκιν (Ρωσία) Iuliia Serova (Ρωσία)
Μονόγραμμα Οδυσσέας Ελύτης (Ελλάδα) Nenko Vangelov (Βουλγαρία)
Τα Τείχη Κωνσταντίνος Καβάφης (Ελλάδα) Φοιτητές του Π.Μ.Σ. Κατεύθυνση "Γλώσσα και Παιδική Λογοτεχνία", Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.

Δείτε ΕΔΩ (pdf icon1) την αφίσα της εκδήλωσης.

Ευχαριστούμε θερμά τη Διοίκηση του Πνευματικού Κέντρου Ιωαννιτών για τη συνεργασία και την άριστη φιλοξενία.