Την Πέμπτη, 12 Μαρτίου 2015 σπουδαστές του τμήματος Α1 του 23ου Προγράμματος Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας & Πολιτισμού του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.) μαζί με τη δασκάλα τους κ. Δούβαλη Άννα επισκέφθηκαν την Ε΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Πεδινής.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του project που έχει αναλάβει η Ε΄ Δημοτικού αναφορικά με την ιστορία της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού αλφαβήτου.

Οι αλλοδαποί σπουδαστές που προέρχονται από την Κίνα, το Ιράν, την Αρμενία και την Αργεντινή παρουσίασαν στους μικρούς μαθητές το δικό τους αλφάβητο, μίλησαν στη γλώσσα τους και συνομίλησαν με τα παιδιά.

Το ακροατήριο, που αποτελείτο από τους μικρούς μαθητές, ήταν ιδιαίτερα ενθουσιώδες και πραγματικά συνεπαρμένο.

Ευχαριστούμε πολύ το Δημοτικό Σχολείο Πεδινής και ιδιαιτέρως την υποδιευθύντρια και δασκάλα του τμήματος Ε2 κ. Χαρά Μποζώνη για την πρόσκληση καθώς δόθηκε η ευκαιρία και στους μικρούς μαθητές να μάθουν αλλά και στους αλλοδαπούς σπουδαστές μας να έρθουν σε επαφή με την τοπική κοινωνία και με το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg