Το Κέντρο Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.) οργανώνει βραδιά μουσικής κι αφήγησης παραμυθιών από όλο τον κόσμο που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 23 Μαρτίου 2015 με τίτλο "ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ". Στην εκδήλωση συμμετέχουν οι αλλοδαποί σπουδαστές του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών και του Χειμερινού Προγράμματος του Κέντρου, επαγγελματίες αφηγητές και μουσικοί σε μια βραδιά ψυχαγωγίας για όλους.

Στόχος της εκδήλωσης είναι να γνωστοποιηθεί το έργο του Κέντρου και να έρθουν σε επικοινωνία οι φοιτητές του με την πολιτιστική ζωή της πόλης.

Θεωρούμε σημαντική αυτή την πρώτη παρουσία του Κέντρου Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας & Πολιτισμού εκτός των πυλών του Πανεπιστημίου, καθώς θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε και να ακούσουμε παραδόσεις άγνωστες στην ελληνική κοινωνία αλλά και να παρουσιάσουμε την ελληνική μας παράδοση με ήχους και ακούσματα σε ξένους φοιτητές αλλά και σε λάτρεις της ελληνικής αφηγηματικής τέχνης και μουσικής.

Η είσοδος είναι ελεύθερη στο κοινό και η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 7.00 μ.μ., στον Πολιτιστικό Πολυχωρό «Δημ. Χατζής» (Παλιά Σφαγεία).

Πρόεδρος ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.: Καψάλης Γεώργιος, Πρύτανης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Επιστημονική Υπεύθυνη - Επιμέλεια Οργάνωσης Εκδήλωσης: Παπαδοπούλου Σμαράγδα, Αναπλ. Καθηγητρια Π.Τ.Δ.Ε.
Συντονισμός - Παρουσίαση Εκδήλωσης: Δρ. Γαλάνη Αλεξάνδρα
Υπεύθυνες Διδασκαλίας Ελληνικών - Εμψύχωσης αφηγήσεων: Γαλάνη Αλεξάνδρα, Δούβαλη Άννα, Καψάλη Μαργαρίτα
Μουσική επιμέλεια: Καρασταμάτης Αντώνιος
Αφηγούνται στα Ελληνικά οι: Nicolas Ruppelt, Larysa Sorokova και Ksenia Khaznaferova, Sophie Fardella, Agnieszka Kleszcz και Karolina Roszczyk, Tatiana Galakhova και Katerina Palaneichyk, Nasrin Mostofian, Νεφέλη Γκλέζου, Βασιλική Αποστόλου, Γιάννα Κούλα
Γραμματειακή υποστήριξη: Ντούβλη Ιωάννα, Φώτου Ιωάννα

Παρουσιάζονται οι αφηγήσεις:

Τίτλος Χώρα Αφήγηση
Οι μουσικοί της πόλης Bremen Γερμανία Nicolas Ruppelt
Ποιος ζει στο γάντι Ουκρανία Larysa Sorokova και Ksenia Khaznaferova
Η μάγισσα της οδού Mouffred Γαλλία Sophie Fardella
Ο μύθος του Βασιλίσκου Πολωνία Agnieszka Kleszcz και Karolina Roszczyk
Η ιστορία του τσάρου Σαλτάν Ρωσία-Λευκορωσία Tatiana Galakhova και Katerina Palaneichyk
Nowrooz και η Naneh sarma Ιράν Nasrin Mostofian
Η Σειρήνα Παρθενόπη και ο Μύθος της Ιταλία Νεφέλη Γκλέζου - Αποστόλου Βασιλική
Αφηγήσεις ελληνικών παραδόσεων   Γιάννα Κούλα

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Ευχαριστούμε θερμά τη Διοίκηση του Πνευματικού Κέντρου Ιωαννιτών για την συνεργασία και την άριστη φιλοξενία.